LG CHEM ZAINWESTUJE 1,3 MLD PLN W PODSTREFIE TSSE WROCŁAW-KOBIERZYCE. Koreański LG Chem Ltd., rozpoczyna budowę fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Klastrze LG zlokalizowanym w Biskupicach Podgórnych, w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Inwestycja ta wpisuje się w Plan Rozwoju Elektromobilności Ministerstwa Rozwoju, który jest jednym z podstawowych elementów reindustrializacji jako pierwszego z 5 filarów nowego modelu wzrostu gospodarczego Polski, zawartych w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
To jest też przykład inwestycji zagranicznej na jakich nam zależy: wyższa półka technologiczna, przemysł przyszłości, tworzący wiele miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry.To pierwsza fabryka produkcji masowej baterii litowych do samochodów elektrycznych w Europie. Inwestycja odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na kontynencie. Po ukończeniu inwestycji w 2019 roku, fabryka będzie produkować ponad 100 000 baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. W bieżącym roku dzięki staraniom Ministerstwa Rozwoju udało się przyciągnąć 185 inwestycji, które wygenerują ponad 12 tysięcy miejsc pracy. Nakłady inwestycyjne to ponad 5,8 mld złotych. Blisko 50 proc. zakontraktowanych inwestycji ma charakter innowacyjny. Nie bazują na taniej sile roboczej, tylko generują wysokiej jakości miejsca pracy. Wśród zakontraktowanych inwestycji, połowę stanowią inwestycje polskich firm. Branża motoryzacyjna odpowiada za 16% polskiego eksportu: produkcja części i produkcja samochodów to dwie branże generujące najwyższe przychody z eksportu w polskiej gospodarce. Każde miejsce pracy u głównego producenta przyczynia się do powstania 3-5 miejsc u dostawców: przykładem jest inwestycja Volkswagena we Wrześni, gdzie jedno miejsce pracy u producenta generowało 4-7 zatrudnienia u dostawców.
zdjęcie-źródło:https://carnews.pl/lg-zbuduje-fabryke-baterii-aut-ev-polsce/